St Thomas USVI og Culebra SVI Desember 2018

Etter noen uker hjemme i Sandefjord fløy vi via Florida, til St Thomas på de amerikanske jomfruøyene.

Lastebåten Sampogracht skulle etter planen komme 29 november. Ankomsten ble utsatt flere ganger. Lasteskipet var innom flere havner enn vi først fikk vite om, i tillegg lå skipet og krysset frem og tilbake i to-tre døgn i en storm utenfor Nova Scotia.

6 desember kom endelig skipet inn til St Thomas – men – pga at et Cruiseskip skulle inn til den ene kaia, måtte lasteskipet legge seg på anker utenfor. Først den 9 desember, etter 5 ½ uke, ble Blue losset og sjøsatt som nest siste båt.

To lasteskip med båter fra Europa

 

Sampogracht (1)

Godt stroppa fast!

Sampogracht (10)

Fullt på dekk

I mellomtiden var vi ganske urolige for hvordan Blue klarte overfarten. Det var døgn med storm, kuling, mange kuldegradet og etter hvert veldig varmt. Når båten står på et åpent dekk blir hele skroget utsatt for kulde og varme, i motsetning til når den ligger i vannet.

Det har gått bra med det meste. Seiltrekket og trekket over inngangsluka er blåst i stykker, trekket over påhengsmotoren er blåst vekk, storseilet har fått noen sliteskader og det er noen småskader i gelcoaten. Alt inne var ok, ingen ting er fryst istykker – Heldigvis!

Sampogracht (8)

Blåst i stykker

 

Vi ventet to uker på St Thomas og bodde på to forskjelllige bed & breakfast. Først to døgn på Bunker Hill b&b og så resten av tiden på Galleon House. Begge greie overnattingssteder, litt skittent, ganske slitt, men aircon og rene senger.

 

St Thomas Charlotte Amalie (5)

Utsikt over Charlotte Amalie fra Bunker Hill b&b

St Thomas Charlotte Amalie (25)

Utsikt over Charlotte Amalie fra balkongen på Galleonh ouse b&b

Det ble en lang ventetid. Vi gikk turer i byen, var en dag på stranden, tok safaribussen rundt omkring på øya og traff igjen nederlandske Teo og Irene som også ventet på sin båt.

I Charlotte Amalie er det maaange trapper!

St Thomas Charlotte Amalie (12)

Baktrapper

St Thomas Charlotte Amalie (19)

Framtrapper

 

Da Blue endelig ble losset var kl ca 20.00 og det var stup mørkt. Istedenfor å ankre ute i bukta, gikk vi inn i Crown Bay marina for natten.

Lossing Crown Bay (24)

Blue henger i stroppen og skal i vannet. Mange i arbeid

Lossing Crown Bay (10)

Per-Arne forbereder lossing

Ved siden av Sotirius i Crown Bay Marina

Det ble en hektisk og effektiv kveld og formiddag. Vi vasket båt, satt opp bimini, handlet mat, hentet gass, fylte vann, ryddet og fikset.

 

Neste dag ankret vi opp i Brewers bay. Vi fikk på seil, polerte overdekket, vasket inne, badet, slappet av, var på Sun Downer på Sotirius hos Theo og Irene – og de var hos oss.

 

Etter en uke motorseilte vi over til Culebra, en av de spanske jomfruøyene. Her har vi vært siden.

Culebra (5)

Isselgeren venter på folk som kommer fra ferga fra Poerto Rico

Culebra (1)

Bybrua Culebra. Blue for anker i bakgrunnen

 

Rett før jul kom det inn en svensk båt, Engla med Kess og Anne. Veldig hyggelige folk som vi ble bedt ombord til.

 

Culebra (9)

God jul fra to nisser 🙂

 

Vi har hatt to turer over til den lille, ubebodde øya Culebrita. Der bor det bare mange geiter og det er flott å snorkle på revet. Kari-Anne er mest ivrig på snorklingen og fikk se både skilpadder, spottet eagel ray, stingray, papegøyefisker, bluehead og mange andre flotte fisker.

Julaften koset vi oss på Culebrita. Helt alene med nesten fullmåne og nydelig stjernehimmel – rolig og flott. Første juledag gikk vi en lang tur på kryss og tvers over øye. Lufta var full av små, hvite sommerfugler og foran oss på stien hoppet og spratt en liten geitekilling, nysgjerrig på både oss og sommerfuglene. Rene Disneyfilmen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Culebrita 1 juledag (1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Blue for anker på Culebrita

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bad

På vei opp til fyret

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Julemiddag: Ribbe, rødkål, øl og aquavit

Nyttårsaften lå vi inne i Ensenada Honda på Culebra og fikk med oss litt fyrverkeri.

Vi begynner å stunde videre nå. Det har blåst masse i det siste, en del regnvær har vi hatt også.

Så snart vinden løyer litt så seiler vi tilbake til St Thomas.

Litt flere bilder:

Culebra (3)

Per-Arne fortøyer dinghyen på DinghyDock bar og restaurant – og vårt internettsted

 

Culebra (11)

To glade gutter som sitter på bensinstasjonen og spiller høy musikk hele formiddagen. Han til venstre ville egentlig ikke være med på bildet

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Er det noe det er nok av på Culebra så er det HANER!

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det regner og blåser på Culebra

 

Florida (2)

Overnatting i Fort Lauderdale i Florida

 

Florida (3)

Gratis Shutle Bus fra hotellet til flyplassen i Fort Lauderdale

Reklame

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: